آموزش تابع IFS در اکسل

فهرست مطالب

تابع IFs از جمله توابع منطقی (Logical) اکسل است. این تابع، چندین شرط را ارزیابی می‌کند و نتیجه‌ای را برمی‌گرداند که با اولین نتیجه TRUE مطابقت دارد. از تابع IFS برای ارزیابی شرط‌های چندگانه بدون چند دستور IF تودرتو استفاده می‌شود. تابع IFS امکان خواندن فرمول‌های کوتاه‌تر و آسان‌تر را فراهم می‌کند.تابع ifs

هدف تابع

تست چندین شرط

خروجی

مقدار مربوط به اولین نتیجه TRUE

ساختار

=IFS(logical_test1,value_if_true1,[test2,value2],...)

آرگومان‌ها

logical_test1: اولین شرط منطقی.
value_if_true1: نتیجه زمانی که شرط test1 برقرار باشد.
test2، value2 [اختیاری]: دومین جفت تست/مقدار.ifs

*شرط‌ها برای تابع IFS به عنوان جفت تست/مقدار فراهم شده است و IFS می‌تواند تا ۱۲۷ شرط را مدیریت کند. هر تست یک شرط منطقی را نشان می‌دهد که TRUE یا FALSE را برمی‌گرداند و زمانی که تست TRUE باشد، مقدار متناظر آن برگردانده می‌شود. در صورتی که بیش از یک شرط TRUE باشد، مقدار مربوط به اولین نتیجه TRUE برگردانده می‌شود. به همین دلیل، در نظر گرفتن ترتیب شروط مهم است

کاربرد

در پست IF تودرتو مثالی ذکر شد و در آن شاگردان را بر اساس نمراتشان طبقه‌بندی کردیم. حال این مثال را با تابع IFS حل می‌کنیم:

=IFS(B4<10,"D",B4<15,"C",B4<17,"B",B4<=20,"A")

ترجمه: اگر سلول B4 کوچکتر از ۱۰ بود “D”، کوچکتر از ۱۵ بود “C”، کوچکتر از ۱۷ بود “B” و در غیر اینصورت “A” را نمایش بده.

تابع IF یک مقدار پیش‌فرض داخلی در شرایط FALSE داشت ولی تابع IFS این مقدار پیش‌فرض را ندارد. بدین منظور، می‌توانید TRUE را به‌عنوان آزمایش نهایی وارد کرده و سپس یک مقدار را به‌عنوان پیش‌فرض تعریف کنید.

در مثال زیر، کد وضعیت ۱۰۰ “OK”، کد ۲۰۰ “Warning” و کد ۳۰۰ “Error” است. هر مقدار کد دیگری نامعتبر است، بنابراین TRUE به عنوان تست نهایی و “Invalid” به عنوان یک مقدار “پیش‌فرض” تعریف می‌شود.

=IFS(A1=100,"OK",A1=200,"Warning",A1=300,"Error",TRUE,"Invalid")

ترجمه: وقتی مقدار سلول A1 برابر ۱۰۰، ۲۰۰ و یا ۳۰۰ باشد، پیام‌های تعریف شده نمایش داده می‌شوند. وقتی سلول A1 حاوی هر مقدار دیگری باشد (از جمله زمانی که خالی باشد)، تابع پیام “Invalid” را برمی‌گرداند.

*بدون شرط نهایی، وقتی کدی شناسایی نشد خطای N/A# نشان داده می‌شود.

مقایسه با تابع SWITCH

تابع IFS مانند تابع SWITCH به شما این امکان را می‌دهد که بیش از یک شرط را در یک فرمول مستقل آزمایش کنید. هر دو تابع نوشتن (و خواندن) یک فرمول را بسیار آسان‌تر می‌کنند. یکی از مزیت‌های SWITCH نسبت به IFS این است که عبارت فقط یک بار در تابع ظاهر می‌شود و نیازی به تکرار ندارد. علاوه بر این، SWITCH می‌تواند یک مقدار پیش‌فرض را بپذیرد. با این حال، SWITCH به تطابق دقیق محدود شده است. استفاده از عملگرها امکان‌پذیر نیست. در مقابل، تابع IFS به عباراتی برای هر شرط نیاز دارد، بنابراین می‌توانید در صورت نیاز از عملگرهای منطقی استفاده کنید.

ورژن مورد نیاز

اکسل ۲۰۱۹ و بالاتر

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا